Szíriai forradalom újrakezdődött
2011-ben megindult az Arab Tavasz nevű eseménysorozat, ahol az USA és orosz-barát diktatúrák is sorra dőltek meg a Közel-Keleten. Szíriában viszont egy olyan csoport volt hatalmon, akik az 1950-es években is tömeggyilkosságokat követtek el (az Asszad-rendszer). Az idősebb Asszad a hidegháború időszakát uralkodta végig Szíriában, halála után fia vette át az irányítást. 2011-ben a tüntetők reménykedtek benne, hogy elég csak lendíteni egyet a tüntetésekkel a halogatott reformfolyamatokon és az ország jó irányba kormányzódik (a fiatalabb Asszad által).
De nem így lett. A kormány hadserege mesterlövészeket küldött a tüntetők ellen, akik a terhes nőkre is képesek voltak éles fegyverrel tüzet nyitni. Az a bestiális brutalitás, amit felmutatott a fiatalabb Asszad, minden elképzelést alul múlt. Tankokkal lőtték a tüntetőkel, buldózerekkel rombolták le a tüntetők házait. Elképesztő, hogy mit meg nem engedtek maguknak. Erre az eszelős kormányzati brutalitásra a válasz: a hadsereg egy része átállt a tüntetők mellé, a tüntetők jelentős része fegyvert fogott és megindult a forradalom.
2012-ben már súlyos harcok voltak az országban. 2016-ban volt egy pillanat, amikor az USA hadserege felsorakozott, hogy meginduljanak megbuktatni a rezsimet, de Obama az utolsó pillanatban visszatáncolt. Úgyhogy a helyi hatalmak a saját kezükbe vették az ügyet. Szaúd-Arábia és Törökország hatalmas tételben elkezdték pénzelni és felfegyverezni az addig nem túl jelentős mozgalmat, az Iszlám Államot, aminek a legjelentősebb hatalmi módszere a vallási fanatizmus erőltetése és az extrém brutalitás. Az Iszlám Állam elfoglalta Irak és Szíria jelentős részét, de ez nem tetszett az USA-nak, Oroszországnak és Iránnak, így ez a három ország közösen bombázta az Iszlám Államot olyan 2020-ig (Irak és Szíria területén). Azóta csönd volt Szíriában.
Az elmúlt hónapokban viszont változott a helyzet:
- Az Iszlám Állam szélsőségesei alig pár százan vannak,
- Az oroszok le vannak kötve Ukrajnában,
- Az irániak Izraellel balhéznak,
- Asszad egyedül maradt.
A lázadók hónapok óta készülnek a nagy visszatérésre.
Most jöjjön Szíria térképe
A sötétzölddel jelölt terület, ahova beszorultak 2020-ra a lázadók. Mellette világoszölddel jelölt rész, ahol török hadsereg állomásozik a saját lázadóik védelmében. A sárgával jelölt terület egy nagy népcsoport, a kurdok uralma alatt áll. Annak az északi részén kiszakított terület szintén török megszállás alatt van. A nagy piros terület az Asszad kormányé, a feketével jelzett terület az Iszlám Állam (megmaradt) pár száz katonájának műveleti területe. A bal alsó sarokban a kékkel jelzett terület, a Golán-fennsík, amit Izrael még 1967-ben szállt meg (kiszakítva Szíriából). Attól jobbra pedig olyan lázadó területek vannak, amik részben kiegyeztek az Aszad-kormánnyal, de csak részben! Attól még inkább jobbra, világoszölddel jelölt amerikai megszállású terület.
A harcok eddig nem súlyosak, viszonylag kevés az áldozat. Asszadnak nincs társadalmi támogatottsága Szíriában, úgyhogy neki jelenleg (ahogy eddig is) az irániak küldenek iráni és iraki zsoldosokat, plusz az oroszok bombázzák a lázadókat Szíriában (is). Az Asszad-rendszernek majdnem egy hetébe telt, mire felocsúdott meglepetéséből. Ez kedvez a lázadóknak.
Más szereplők: Izrael kormánya gyűlöli Aszadot, ahogy Szaúd-Arábia, Jordánia, Törökország és szinte az egész térség. A szíriai társadalom ünnepli a lázadókat a felszabadított területeken. Úgy látszik a lendületük erős.
További lehetséges kérdések
Miért szállt meg két területet Törökország? Miért szállt meg egy területet (Szíriában) az USA? Mert amikor Asszad újra erőre kapott, akkor sorra végeztette ki a tüntető / harcoló / menekülő embereket és ez rettenetes menekültáradatot eredményezett. Így az USA bevonult Délkelet-Szíriába, hogy az ottani menekülttáborokat megvédje Asszad bosszúja elől, mert akkor onnan még több százezer ember menekült volna tovább. Ugyanezen az elven Törökország is beavatkozott. Ők Szíria északi részén lévő menekülttáborokat védték meg Asszad bosszúja elől. Ezzel Európát megkímélték további több millió szíriai menekülttől.
Ezek a menekültek szegénységben élnek és vágynak a hazatérésre, úgyhogy megindították a harcot Asszad ellen.
Ha te is szeretnél a politika izgalmas világába bekerülni, változtatni békés és hatékony módszerekkel, keress fel minket és lépj be pártunkba: https://szakmaisagpartja.hu/belepnek/
Új hírek
A lázadók elfoglalták Aleppótól 120 km-re délre eső nagyvárost Hama városát. Ekkor szabadultak el a dolgok. Fél napon belül már az onnan 35 km-re lévő Homs nevű nagyváros kapujában álltak a lázadók. Szíriában 5 igazán nagy város van: Aleppo, Hama, Homs, attól délre a főváros Damaszkusz és keleten Deir Ez Zor. Mivel már a harmadik nagyvárost készülnek elfoglalni a lázadók (most 2024. 12. 07-én), ezért mindenki felpörgött.
Kelet-Szíriában a kurdok elfoglalták Deir Ez Zor (nagyvárost), Damaszkusztól délre pedig spontán népi felkelés bontakozott ki a diktatúrával szemben. Damaszkusztól délre eső területeken már régóta parázslott a hangulat, de lángra kapott és fegyverrel üldözik ki Asszad erőit délről is.
Asszad kénytelen kivezényelni az ország keleti (főleg sivatagi) területeiről a hadseregét, hogy megvédjék a két megmaradt nagyvárost Homs-ot és Damaszkuszt. Így a hatalmas sivatagi területek kérdésessé válták és itt jön egy jó és egy rossz hír: a jó, hogy a kurdok elkezdték a keleti folyóparti településeket elfoglalni, a rossz hír, hogy az Iszlám Állam is szert tett 3 kisebb településre. Ami viszont fantasztikusan jó hír, hogy a harcok összességében extrémen kevés áldozatot követelnek, az Asszad-rendszer szinte magától dől össze.
A rendszer megbukott
A lázadók elfoglalták Damaszkusz (a főváros) külkerületeit és Homs városát Közép-Szíriában. Most, amikor íródik a cikk 2024. 12. 08-a 02:14-van: még pár óra és Damaszkusz teljes egésze a lázadók kezére kerül.
A lázadók rengetegen vannak. Pár nappal ezelőtt még csak egy Észak-Szíriai lázadócsoport mozdult meg, de amióta áttörték a diktatúra több védvonalát, azóta Dél-Szíriában is önállóan kitört a forradalom és végül ők jutottak el Damaszkuszba elsőként. Közben az USA által támogatott kelet-szíriai (fenti zöld folt) lázadói is megmozdultak: elfoglalták az ország sivatagi területeit az Asszad-rendszertől, utána Damaszkusz felé vették az irányt, úgyhogy őt most a főváros északi részén harcolnak.
Az eddig belső menekültként élő több millió ember elkezdett hazaköltözni (ahogy a lázadók sorozatban foglalják el az ország területeit). – Ez a harc most nem menekültválságot generál, hanem a menekültválság megoldását hozza el. Továbbá a politikai foglyok is tömegesen szabadulnak ki az Asszad-rendszer börtöneiből. A friss térkép – a diktatúra a pirossal jelölt rész a térképen:
Elesett Damaszkusz, Izrael támad, Belső konfliktusok fellángoltak
2024. 12. 08-án elesett Damaszkusz, a főváros. Az Asszad-rendszer így már csak a tengerrel határos területeken maradt meg. De már aznap 2024. 12. 08-án a tengerparti rész is elesett.
Izrael vezetősége viszont azt látja, hogy számukra ismeretlen emberek rengeteg fegyverhez jutottak. Honnan van a rengeteg fegyver? Asszad ex-diktátor apja 1970-ben került hatalomra Szíriában és ő végig szovjet-barát politikus volt. A szovjetek a hidegháborúban rengeteg fegyvert adtak át Szíriának. A hidegháborúról bővebben ebben a könyvben olvashatsz magyar nyelven. A hidegháború után Asszad Irántól és Oroszországtól kapott korlátozott számú fegyvert. – Viszont az ország így is hatalmas mennyiségű fegyverrel, lőszerrel, robbanószerrel, fegyvergyártáshoz szükséges gyárakkal és egyebekkel rendelkezik. Izrael vezetősége ezt veszélyesnek ítélte és lebombázta a lőszerlerakatokat és fegyvergyárakat.
De egy hibát elkövettek: katonákat vezényeltek Szíria területére (pedig már így is 1968-ban elfoglalták Szíriától a Golán-fennsíkot és azóta sem adták vissza nekik. Most még több területet szereztek meg. Ez viszont súlyosan negatív bemutatkozás az új szíriai rendszer előtt.
Továbbá, a harmadik nagy esemény, hogy az eddigi lázadónak számító kurdok és a szunnita lázadó csoport (zölddel jelölt csoport) konfliktusba keveredett. Miért? Mert a kurdok már az Iszlám Állam nagy területfoglalása után megszereztek és biztosítottak olyan területeket is Szíriában, ahol nem él kurd népesség. Az új forradalmi kormány ezt visszaköveteli tőlük. De az erőszak itt már teljesen fölösleges. Óriási hiba egymásnak ugrani, ha a kurdok kapnak egy jó (pénzügyi) ajánlatot, maguktól is kivonulnak jópár területről.
Ami látható, hogy a szíriai lázadók még politikai amatőrök. De reméljük majd belejönnek (és nem az erőszakoskodásba). Kedves olvasónk, lépj be hozzánk a pártba, hogy Magyarország is végre a nép és a profik kezére jusson: https://szakmaisagpartja.hu/belepnek/