Hol keressük a munkahelyi nemi erőszakolókat?
Az utóbbi időben több nemi erőszak eset is nyilvánosságra került a szórakoztató iparban Amerikában és a magyar kulturális közegen belül is. De vannak Magyarországon is olyan vállalatok, ahol a férfi vezetők azokat a nőket léptetik elő/azoknak adnak több fizetést, akik lefeküdnek velük. Ez a gazdasági kényszer gyakorlása. Nyilván nem kötelező belemenni, de ha egy ilyen vezetőség mellett egy nő előre akar lépni, van, ahol ezt az árat szabják. Ennek a vesztesei azok a tehetséges nők, akikben van annyi tartás, hogy nem fekszenek le a hatalmukkal visszaélő férfi vezetőkkel. De egyben ezek a nők a nyertesei is ennek, mert azok, akik lefekszenek a férfiakkal pénzért, ők egy idő után nem tudnak a tükörbe nézni nőként.
Hogy alakulhat ki ilyen közeg egy munkahelyen?
Nézzük a közismert példákat! Harvey Weinstein esete. Hogy maradhatott hatalmon egy olyan pasas, aki rutinszerűen mászott rá a színésznőkre? A Metoo mozgalom gyorsan eljutott oda, hogy minden férfi ilyen. Nézzük a részleteket:
Harvey Weinstein a filmjeivel összesen dollármilliárdokat hozott Hollywoodnak, azon belül főleg a filmstúdiók tulajdonosainak, színészeknek és színésznőknek. A dollármilliárdok egyénekre vetítve is több százezer dollárt vagy több millió dolláros fizetést jelentettek. Hollywoodnak nevezett közeg imádja a pénzt. Ebben a közegben Harvey Weinstein volt az aranytojást tojó tyúk. Karrierje 1981-ben kezdődött és 2017-ig tartott, tehát 36 éven át csinálta, amit csinált. Mit tett? Pénzt hozott és a szerepért bármire hajlandó színésznőkkel szexelt. Közel 100 nő volt hajlandó utólag bevallani, hogy lefeküdt Harvey Weinsteinnel. És ez csak a bevallott esetek száma, nyilván sok nőnek van férje, gyerekei, akik miatt nem vallja be. De egy idő után, már nem csak a szerepre áhítozó prostituáltként viselkedő színésznőkre mászott rá, hanem már olyanokra is, akik nem akartak szerepet kapni és olyanokra is, akik nem voltak színésznők. Belejött a dologba. Hogy vehetett ekkora lendületet, hogy tarthatott 36 éven át? Aki a pénzt hozza egy pénzéhes közegbe, ott miért ne engedné meg a közeg, hogy az aranytojást tojó tyúk azt csináljon, amit akar?
Miért tud a politikában néhány diktátor évtizedekig hatalmon maradni? Mert pénzt tud felmutatni (ha van pl.: olajkészlet), és ha ránevelik az embereket, hogy a pénz a minden, hogy a pénz nem csak egy csereeszköz, hanem ez adja a hovatartozás tudatot, ott rutinszerűen elfordulnak, ha az arany tojást tojó tyúk: a pénzes filmmogul, vagy esetleg egy ország diktátora aljaskodik.
Borítsuk ki rendesen a szemetet, jöjjön egy friss bukás: Marilyn Manson esete. Marilyn Manson azzal építette fel a piár képét és a bevételeit, hogy sátáninak mutatta magát. A valóságban ez másképp működött. Marilyn Manson karrierje 1989-ben kezdődött, tehát 32 éve adja ki magát rendkívül sátáninak. Marilyn Mansont mindössze egyszer tartóztatták le ezalatt a 32 év alatt, és akkor is tévedésből. A játék ugyan az, mint Harvey Weinstein esetében: Manson szintén egy aranytojást tojó tyúk volt, aki tízmillió dolláros tételekben hozta be a pénzt önmagának, a kiadóinak és az egész marketinggépezetét működtető cégeknek. Mansonról az elmúlt hetekben derült ki, hogy bizony eléggé aljas módon bánt több nővel is. A lemezkiadók emberei és az egész környezete tudott a dolgokról, de az aranytojást tojó tyúkot nem akarták levágni. Mansonnak volt egy felesége, akivel közel egy évig voltak házasok, a volt neje szerint 2007-ben még nem volt ilyen. De áldozatai szerint, azóta nagyon is belejött a hatalmi szerepbe.
Két nagy hatalmú, vagyonos férfi bukását mégis végignézhette a világ. Hogy történhetett meg a bukásuk? Az emberek rendszerint tizenéves korukban a leginkább manipulálhatóak, még huszonévesen valamennyire. A nők, akikkel a nemi erőszak és egyebek történtek pont ilyen korban voltak. Ezek azt esetek főleg az 1980-as 1990-es 2000-es és 2010-es években történtek. Most 2021-et írunk. Az említett nők már nincsenek a könnyen manipulálható korban. Idővel belátták mi történt és közösen megbuktatták az addig érinthetetlennek tűnő férfiakat.
Miért van az, hogy erről ilyen szempontból semmi nem jelent meg a hazai és külföldi sajtóban?
Mert ezek a szórakoztatóipari vállalatok Hollywoodban és a zeneipari vállalatok az egész világ minden országát behálózzák. A filmjeiket/zenéiket eladják a helyi tévéknek, rádióknak, azok meg ebből élnek. A nagy film- és zeneipari stúdiók embereket fizetnek minden országban, akik a sajtóban nagyon megdicsérik az adott filmet/az adott zenészt és ezen keresztül önmaguknak is nagy pénzt hoznak és a médiának is nagy pénzt hoznak. Ezért van az, hogy a tulajdonosi hátteret adó stúdiókat a média rendszerint nem hajlandó negatív színben feltüntetni, pedig a felelősség a tulajdonosoké.
Nézzünk egy példát: a Universal Music Group nettó jövedelme (tiszta nyeresége) 2017-ben 9,7 milliárd dollár volt. Világszerte 8,300 alkalmazottjuk van. Ez csak egy, a 3 zeneipari óriásvállalat közül, a másik kettő a Warner Music és a Sony. Van 10 db hatalmas filmipari vállalt szintén több ezer alkalmazottal és milliárd dolláros nyereségekkel. Mindegyik részletes ismertetőjét a cikk alján találják meg. Nekik termelte a nyereséget Marilyn Manson és Harvey Weinstein.
Rövidítve: a média úgy kerül a képletbe, hogy a selejt hollywoodi filmek tömegét jó minőségűnek állítják be a médiában ezen óriásvállalatok csicskásai szerte a világon. A média Magyarországon is megcsinált sztorikat kap ezektől a vállalatoktól, ezzel közvetetten pénzhez jut a hazai sajtó. Ezért van az, hogy nem lehet ilyen szempontú cikket találni. Az a kereskedelmi hányadék, amit az Egyesült Államok hozott be 1989 után idáig jutottunk.
Mit lehet tenni a nőkért?
Bevezetjük a kötelező szakszervezetiséget, hogy a szakszervezetek nagyok és erősek legyenek, ezzel meg tudják védeni az alkalmazottakat pl.: a szexuális erőszaktól is.
Továbbá még 2 oldalról demokratizáljuk az üzleti életet: egyfelől a 30 fő fölötti vállalatokban az alkalmazottak 50%-os beleszólást kapnak a vállalat itthoni vezetője megválasztásánál. Másfelől az alsó szintű vezetőket az alkalmazottak is leválthatják, ha 60%-uk alkalmatlannak szavazza meg az alsó vezetőt. Az alsó vezetők a középvezetővel tehetik meg ugyanezt 60%-os esetben. Mindenki jó főnököt akar, ezzel el is érhetik. Egyik vezető sem kényelmesedhet bele a hatalomba.
Nagy zeneipari vállalatok:
https://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Music_Group
https://en.wikipedia.org/wiki/Warner_Music_Group
https://en.wikipedia.org/wiki/Sony_Music
Nagy filmipari vállalatok:
https://en.wikipedia.org/wiki/Universal_Pictures
https://en.wikipedia.org/wiki/Sony_Pictures
https://en.wikipedia.org/wiki/Warner_Bros.
https://en.wikipedia.org/wiki/Paramount_Pictures
https://en.wikipedia.org/wiki/20th_Century_Studios
https://en.wikipedia.org/wiki/Lionsgate
https://en.wikipedia.org/wiki/Metro-Goldwyn-Mayer
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Walt_Disney_Company
https://en.wikipedia.org/wiki/DreamWorks_Animation
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Weinstein_Company
A bukottak még kategória:
https://en.wikipedia.org/wiki/Harvey_Weinstein
https://en.wikipedia.org/wiki/Marilyn_Manson
Egy szélsőségekbe átcsapott mozgalom:
https://en.wikipedia.org/wiki/Me_Too_movement