Környezetvédelemben jó-e a pánik? Helyén való-e?
Nézzük a környezetvédelem terén kialakult pánikot. 1980-2000 óta olyan súlyossá vált a környezetszennyezés, hogy:
- Fajok tömege pusztult ki,
- Az esőerdők extrém mértékben tűntek el,
- A nyarak egyre hosszabbá és perzselően forróvá váltak a világon egyszerre mindenhol,
- Közben a téli hideg szinte eltűnt, de amikor volt, az extrém hideg lett,
- Az évszakok összességében összefolytak – a tavasz és az ősz eltűnt,
- Kevesebb lett a csapadék és ezt hosszan lehet sorolni, hogy milyen negatívumok alakultak ki.
Ez tényleg így volt, ezt senki nem vitatja (aki értelmes ember). De 2008-2010-től lassan elindultak politikai szinten is a változások, hogy országosan kellene zöldenergiába befektetni. Ahogy teltek az évek, a világ politikusai egyre több országban kezdtek el zöldenergiás projekteket megrendelni. Így kialakult egy hatalmas zöld vállalati lobbi, ami egyre jobban rászorította a politikusokat, hogy még többet és még többet fektessenek zöldenergiába.
1990-es évek elején a napelemek a rájuk érkező napsugarak 1-2%-át tudták hasznosítani, a mostani átlagos napelemek olyan 26%-át tudják hasznosítani (tehát közel 26-szor hatékonyabbak). De a legmodernebb napelemek 36%-ot is tudnak hasznosítani. Ez több évtizednyi kutatás-fejlesztés következménye.
Amikor megérkezett a covid-pánik, a kínai diktatúra vezetősége képmutatóskodott és leállították a kínai ipar jelentős szeletét, gyárak tömegeit zárták be. A 30 éve elmaradt esőzések azonnal visszatértek Kína elsivatagosodott térségeibe. Ez egyetlen év alatt bebizonyította, hogy valóban 100%-ban az ember szennyező tevékenysége van a globális felmelegedés mögött. A másik dolog, ami bebizonyosodott a lezárások időszakában, hogy ez egyetlen éves távlatban is helyreállítható.
Ahhoz, hogy az emberiség továbbra is kulturált körülmények között élhessen vagy esélye legyen ezt elérni, nem adhatjuk fel a modernizációt, de mindent lehet zöldíteni és kell is. Nézzünk egy egyszerű példát, Németország áramtermelését:
Tisztán látható, hogy a német társadalom hatalmas erőfeszítést tett a zöld energiaellátás felé. Az atomenergia nélkül is az áramtermelés 51%-át adja a tisztán zöld energia (a nukleáris energiával együtt ez még magasabb érték). Még van hova fejlődni, de látható a rohamtempó és a sokasodó eredmények.
Menjünk is tovább, nézzük a kontinens nagy részét. Közép-Európa, a visegrádi négyek rettenetesen rosszul állnak a zöldenergia felhasználása terén, itt még mindig szinte csak ismerkednek a zöldenergiával, de Észak-Európában már egyre közelebb vannak a nulla kibocsátás felé. Másrészt azért Nyugat-Európa sem tétlenkedett és jelentős beruházások készültek el. Energiafelhasználásban a megújuló aránya:
Emiatt a kontinens időjárása is visszabillenőben van. Az utóbbi két télen már volt hó (megint). Az utóbbi három évben megint lett elkülöníthető tavasz és ősz. A nyarak még mindig extrémen forrók és időnként túl kevés a csapadék, de már láthatóak az eddigi fejlesztési eredmények.
A sajtó minden évben kihasználja a száraz időszakokat, hogy pánikot keltsen, „Mind meghalunk” szalagcímekkel ijesztgetik az embereket. De a társadalom pánikoltatásának 3 következménye van:
- Vannak, akik a pánikgyártástól bezárkóznak, és nem foglalkoznak a helyzettel,
- Vannak, akik konkrétan tagadják is a problémákat,
- És persze vannak, akik cselekednek.
A pánik sokkal több kárt okoz, mint amennyi hasznot hoz. A sajtó félelemkeltése helyett fontos jövőképet adni az embereknek, hogy az eddigi erőfeszítésekkel kapcsolatban csak így tovább és tilos feladni. Ha hiszel a társadalmi vitákban, ha hiszel Magyarország fejleszthetőségében támogass minket, lépj be közénk.