A sajtó meg tudja buktatni az Orbán-kormányt
14 éve szidja a sajtó a Fidesz vezetőit, minisztereit, oligarcháit, Orbán Viktor családtagjait, de semmi hatása nincs: nem mondanak le, nem hagyják abba a lopást (részeredmény sincs: még a lopás összegén se hajlandók csökkenteni). Erre még a médiában is sokaknak az lett a válasza, hogy elköltöztek külföldre. De valóban ez a maximum, amit tehetnek? Vagy csak rossz irányból közelítették meg ezt az egész jelenséget?
Mi a hiba a sajtó által használt képletben? Az, hogy egy rablóbanda vezetőségéhez szociopaták, pszichopaták és nárcisztikusok csapódnak mindig, tehát olyan emberek, akiknek nincs lelkiismerete, nincs belső tartása, lelketlen számítók. Ha egy ilyen ember kap kritikát, nem érdekli, hazudik valamit és tovább lép. Felülről nézve ilyen a rendszer és ezt lehet szidni 0-24-ben, attól semmi nem változik meg. Mi a rendszer gyenge pontja?
A rendszer gyenge pontja
Egy tartósan fennálló diktatúra mindig ugyanúgy néz ki: van egy diktatórikus uralkodó csoport, ami politikailag extrémen öntudatos és van egy alávetett társadalom, ami retteg a politikától, vagy unja, vagy gyűlöli a politikát, vagy azt se tudja, mi az, hogy politika. De akkor, mi hozza létre a rendszerben a gyenge pontok halmazát?
Az, hogy a magyar államnak van 127 ezer bürokratája az állam- és önkormányzati igazgatásban. Ezek az emberek nem az uralkodói rétegbe tartoznak, hanem a birkák közé (aki retteg a politikától, vagy unja, vagy gyűlöli a politikát). A szürke bürokraták írják ki a kamu közbeszerzéseket, a szürke bürokraták ítélik oda az állami pénzeket, a szürke bürokraták végzik a politikusi lopásokhoz szükséges összes tevékenységet: papírok megírása, átutalások elvégzése, kamu elszámolások elkészítése és elfogadása, tehát az összes „unalmas” napi szintű körmölést ők csinálják. Ők „elmókolgatnak” az irodában, a sajtó pedig eddig nem szedte őket elő.
Richard Nixon (USA volt elnöke) úgy bukott meg, hogy az újságírók nem csak a vezetőségi tagokat nevezték meg a botrányaiban, hanem az egyszerű alkalmazottakat is. Kiderült, hogy Nixon titkárnője mindenről tudott, az összes jelentősebb bűncselekményről és menedzselte is a bűncselekményeket a maga bürokratikus módján. – Egy-egy ilyen ember nélkül a lopási láncolat nem is tudna működni, mert valakinek a „sziszifuszi” melót is meg kell csinálnia (nem lehet mindenki nagy döntéshozó). Nixon mögül annyi megbízható embere hátrált ki, hogy végül lemondásra kényszerült.
Tehát nem a legfelsőbb szint a legsebezhetőbb pont a rendszerben. A sebezhető pontok egy kormányzat mögött: akik kihátrálnak a munkahelyükről, ha személyesen megnevezik őket bűncselekmények elkövetőiként.
Nixon személyi titkára Rose Mary Woods nyilatkozata: „…annyit mondhatok, rettenetesen sajnálom.”
Az irodákban rengeteg nő van, ők érzékenyek a személyes konfliktusokra. Amint megnevezésre kerülnek, kihátrálnak, mert gyávák. Motivációik: mivel ők semmit nem kapnak a lopott pénzből, így ők maximum a többi hivatalnokhoz képest keresnek jól, vagy azt sem. Ha a fizetésük se kiemelkedő, akkor csak fontoskodni szeretnek a hivatalon belül.
Nézzük a rendszert egy képben, a személyek gátlástalansága és politikai védettsége alapján
Nem fentről lefelé kell feltörni a rendszert, hanem lentről felfelé. A lentiek (pirossal jelöltek) hamar bedobják a törölközőt és nehezen helyettesíthetők – három dolog miatt: kevés fizetésért aláztatják magukat, sok éve hozzászoktak az elnyomáshoz és sok éve hozzászoktak a bűncselekmények kiszolgálásához. Ilyen idióták nem teremnek minden bokorban (egyébként is súlyos munkaerőhiány van a közszférában). Nehezen látható és létfontosságú elemei a rendszernek. Sokszor egy-egy titkárnő is hatalmasat lendít a lopási láncolaton, hogy az össze ne omoljon: ha csak egy titkárnő kiáll a tolvajok mellett és elhessegeti a hatalomba betolakodókat, akkor már is nyugodtan lehet lopni (dumájuk: „most nem kapcsolható a miniszter úr”).
A Watergate-botránynál is ugyanezt lehetett látni: egy-egy titkárnő, aki épp megtagadta a vallomást, nagyban tudta akadályozni a nyomozást, addig egy-egy titkárnő, aki nagy nehezen hajlandó volt megszólalni, óriásit lendített a nyomozáson.
? A minisztériumi főosztályvezetőknél és a főbb fideszes önkormányzatok képviselőinél a kérdőjel a „talánt” jelenti, talán lemondanak, ha személy szerint megnevezik őket, mint lopásban résztvevő személyeket. Ők középen vannak a lopási hierarchiában, ezért kérdéses, hogy közvetlenül megbuktathatók-e.
A vidéki bürokratákat sem szabad elhanyagolni, mert ők tartják fent a Fidesz vidéki hatalmát: kiszolgálják a vidéki fideszes polgármestereket, akik megfélemlítik a helyi szegényeket, hogy kirúgják őket a közmunkaprogramból (100,000 fő), megvonják tőlük a segélyeket (300,000 fő), közműdíj-emeléssel fenyegetőznek, azt hazudják, hogy ha más kerül hatalomra, az majd megszüntetni a közmunkaprogramot stb. A Fidesz csak vidéken erős igazán, ha onnan nincs támogatás, vége.
Nem fentről lefelé lehet megbuktatni a Fideszt (ahogy eddig a sajtó próbálta), hanem lentről felfelé következhet be a bukás. Hiába szidják Szijjártó Pétert, Orbán Viktort, Mészáros Lőrincet, Rákay Philipet, Habony Árpádot, Rogán Antalt vagy bárki mást fentről, nekik nincs lelkiismeretük, nem mondanak le (közvetlen támadások miatt). De egy-egy hűséges titkárnő, aki már évtizedek óta rendezi az ügyeiket nem pótolható, mert óriási az esélye, hogy az új titkárnő nem lesz gerinctelen.
Gyakorláshoz újságíróknak: