Párizsi olimpia tanulságai

Párizsi olimpia tanulságai

Olimpiai megnyitó

Aki nem ismeri a franciákat, számára komoly sokkot okozott, hogy a megnyitón nem egy szokványos előadás volt látható. De mit kell tudni a franciákról és a művészvilágukról? A franciák imádnak különcködni. Egy vallás-paródiával és egy heavy metal számmal indítani az olimpiát a szokványostól eltérő ötlet. De a franciáknál nem, sőt nálunk ez a fajta felfokozott különcködés a legnormálisabb dolog. Ők mindig szélső értékeken mozognak és ki is tartanak mellette. Ennek a francia gondolkodásnak kétirányú következményei vannak: az egyik, amikor jól sül el a különcködés pl.: Taxi című filmek, Louis de Funès filmjei, a Pofa be! című film és rengeteg egyéb kiváló alkotás, de ugyanez igaz a ruházati divat, a festészet, költészet és minden egyéb területen. A másik iránya a különcködésnek, amikor belevágnak, nagyon nyomják, de nagyon furára sikerül.

Ez Franciaország, a szabadság földje, ahol lehetsz különc. Hogy rengeteg vitát fogsz generálni a különcködéssel? Még jó, kezdjünk is vitatkozni: a világ mennyi országában tilos vallási paródiát leadni? Afrika országaiban és Ázsiában, de az USA is hajlamos a vad cenzúrára és Közép-Amerikában se minden ország szabad. A francia kultúra mindig is ünnepelte a szabadságot és ez rengeteg fura, bolondos húzással járt. Ők testesítik meg a bohém művészvilágot. Magyarországon ilyen az 1920-as években alakult ki, amikor az írók és költők voltak a sztárok, közülük kerültek ki az akkori „celebek”. A magyar kultúra virágzott a bohémság miatt. Az 1950-es évek diktatúrája mindent állami intézményekbe szervezett és megölte a művészi szabadságot, felszámolta a bohém, laza művészéletet, ezzel agyon torzította a magyar kultúra fejlődését.

Az, hogy az 1970-es évektől megjelent magyar rock együttesek tagjai ittak, mint a gödény, az nem teremtette meg a művészélet lazaságát, nem tudta megtörni az állami intézményekbe, jogszabályok és állami pozíciók közé bezárt hazai művészetet.

A franciák furák? Azok.

Az algériai boxoló(nő)

A modernkori olimpiák már az 1930-as évek óta erős politikai töltettel bírnak, nem mindegy a politikusok (egy részének), hogy ki nyer, mert akkor van a rendszernek (a diktatúrának) presztízse. Ezt a nácik ugyanúgy felhasználták, mint a 1980-ban a szovjetek. Utánuk 2008-ban a kínai diktatúra költött extrém összeget, hogy fényezze önmagát a saját olimpiáján. Ami a lényeg: Algéria egy diktatúra, de nincs sok pénzük.

Annakidején a kelet-németek azzal csalták el az olimpiákat, hogy a „B” kategóriás férfi sportolóiknak (akik kb. csak 6-8-10. helyen tudtak volna befutni) adtak női hormontablettákat és rengeteg bajszos, nagydarab kelet-német „nő” indult az olimpiákon (Kelet-Németország is diktatúra volt). A kelet-németek rengeteg érmet nyertek a női kategóriában női hormontablettás férfiakkal. A csalásnak ez egy olcsó és működőképes formája.

Fel lehet ezen háborodni, hogy a mai gender világ, meg egyebek, de ez nem erről szól. Algéria egy iszlamista diktatúra. Gondolták, csalnak egy nagyot. Megtették.

Magyarországon tömegek mire használják az olimpiát?

  • Gyűlölködés,
  • Értetlenkedés,
  • Megdöbbenés,
  • Szurkolás.

A legártatlanabbnak tűnő dolog is nagy gond. Szurkolás először a nyáron a foci EB-n, most az Olimpián, majd jöhet a foci VB, egyéb sportversenyek a világ végezetéig. Hol itt a probléma? Miért építtet a kormány stadionokat, még akkor is, ha az MB1 meccseire 2 ezren se járnak ki? Mert a szurkolói lét arra tanít, hogy kívülről figyeld az eseményeket. Minél több ilyen esemény van, annál erősebben rögzül, hogy Te a nagy dolgokban csak egy Kívülálló vagy.

Ezt rengetegen nem veszik észre, hogy ez egy tanult tehetetlenségi minta és valaki minél jobban beleragad, annál jobban kiszorul a cselekvési mintákból. A fideszes politikusok nem véletlenül gratulálgatnak a sportolók ilyen-olyan sikereikhez, ezzel is emlékeztetik a szavazótáborukat, hogy jobb, ha sportot bámulnak és tovább erősítik a kívülálló, szurkolói szerepkört önmagukban.

El is érték eddig a céljukat, a magyar társadalom hátán fát lehet vágni. Úgy emelik az adókat, hogy azt a szocialista kormányok is megirigyelték volna, úgy lopják az államok, hogy Al Capone elbújhat mögöttük, úgy hagyják az összes lecsúszott embert az út szélén, mint annak a rendje (pl.: eggyel sem csökkent a hajléktalanok száma, amióta hatalomra kerültek). A kormány összeomlasztotta az oktatást (az ország közép-távú jövőjét) és megbuktatták az egészségügyet (az ország tényleges biztonságát).

Az olimpia veszélytelen, a szurkolói magatartásba beleragadni végzetes.

Mire lenne jó az olimpia?

Inspirációra: arra, hogy vedd észre, tilos másokat bámulni, helyette tenni kell, cselekedni az életben. Ezek a sportolók se a tévét bámulják, hanem edzenek, készülnek, teljesítenek, eredményeket érnek el. Ha ez nem jön össze, akkor önkritikát gyakorolnak, és újrakezdik.

A lényeg az önfejlesztés és kiemelkedés:

Mit tehetsz, hogy ne csak annyi eszed legyen, mint a legtöbb embernek?

Alapozd meg a tudásod, alapozd meg a sikeres viselkedésed

A hidegháború könyve

  • Általános tudást ad,
  • Sokkal könnyebben tudod a rád zúduló információkat kezelni,
  • Források megismerésével még tovább mehetsz.

A profi lúzer

  • Az üzleti életben hogyan szokás megbuktatni magadat?
  • Hogyan tudod elkerülni, hogy valaha is sikeres legyél?
  • Fordított pszichológiás könyv.

Orvos-Tóth Noémi Örökölt sors

  • Orvos-Tóth Noémi és a bukásba vezető családi minták,
  • Hogyan kerüld el, hogy családod bukási mintáit tovább vidd?
Megosztom...